Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Konferencja Uppsala, Szwecja

W dniach 25-28.04.2023 uczestniczyliśmy w konferencji organizowanej przez Scand-LAS. Tematem sympozjum było “Jak praktycznie wdrażać 3R i kulturę opieki”.

Podczas konferencji przedstawiono badania, które wykazały, że chwytanie myszy za ogon wywołuje awersję i wysoki poziom lęku (Hurst i West, 2010). Podnoszenie myszy za ogon może zagrażać ich dobrostanowi i wpływać na wyniki badań naukowych.

Wykorzystanie tunelu lub dłoni do chwytania myszy powoduje mniejszy niepokój niż tradycyjna manipulacja ogonem. Myszy szybko przyzwyczajają się do chwytania w tunelu i mogą być następnie trzymane za grzbiet lub podstawę ogona w celu przeprowadzenia procedur lub oceny stanu zdrowia i dobrostanu.

Fot. Karolina Jaworska

 

Stosowanie innym metod przenoszenia myszy nie wydłuża czasu procedury.

Zapraszamy do zapoznania się z wideo przedstawiającym handling myszy    –>    Mouse handling: Tutorial

National Centre for the 3Rs przedstawia także webinar, w którym profesor Jane Hurst z Uniwersytetu w Liverpoolu dzieli się wiedzą dotyczącą handlingu myszy. Jak również praktycznymi radami i wskazówkami dotyczącymi ich wdrażania w Twojej instytucji.

Mouse handling: Webinar

National Centre for the 3Rs przygotowało także plakat zawierający metody przenoszenia myszy. Zachęcamy do zapoznania się.

NC3Rs Mouse Handling Poster – English

Fot. Katarzyna Kisiel

 

Pracownicy Zwierzętarni przygotowali plakat, który był przedstawiony na konferencji. Tytuł naszej pracy to: “Wzbogacenie środowiska jako czynnik poprawiający dobrostan myszy laboratoryjnych”. Pokazano w nim jak różne szczepy myszy reagują na wzbogacenia środowiska i które z nich preferują. Pamiętajmy, że wzbogacenia środowiska poprawiają dobrostan zwierząt i należy ich używać. Nie ma jednej uniwersalnej metody na wprowadzanie wzbogaceń. Musimy stosować takie urozmaicenia środowiska, które odpowiadają zwierzętom, a nie pod preferencje człowieka. Każda mysz ma indywidualne preferencje i musimy o tym pamiętać. 

Poster Konferencja

Fot. Katarzyna Kisiel